Montaż klimatyzacji i innych urządzeń chłodzących – co warto wiedzieć?


Wraz z nadejściem gorących dni, wielu z nas zaczyna myśleć o tym, jak skutecznie ochłodzić swój dom, mieszkanie czy biuro, by znaleźć w nich wytchnienie od wysokich temperatur panujących na zewnątrz. Montaż klimatyzacji oraz innych urządzeń chłodzących to doskonały sposób na zapewnienie sobie komfortu w upalne dni. Zanim jednak podejmiemy decyzję o rozwiązaniu w postaci klimatyzacji, istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę. W poniższym artykule przedstawimy więc najważniejsze kwestie związane z montażem klimatyzacji, w tym czym jest i jak działa, jakie są jej rodzaje, na co zwrócić uwagę podczas jej montażu.

Czym jest klimatyzacja i jak działa?

Klimatyzacja to technologia, która ma na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury, wilgotności i czystości powietrza wewnątrz pomieszczenia. Jej głównym zadaniem jest chłodzenie powietrza w czasie gorących dni, ale nowoczesne systemy klimatyzacyjne są również wyposażone w funkcje ogrzewania, wentylacji i oczyszczania powietrza.

Podstawowym elementem klimatyzacji jest klimatyzator, który składa się z kilku głównych komponentów, w tym kompresora, skraplacza, parownika i wentylatora. W wyniku sprężenia czynnika chłodniczego, przy użyciu wentylatora ciepło jest odprowadzane na zewnątrz. Następnie, czynnik chłodniczy,  który jest w postaci ciekłej i zimnej po sprężeniu, wraca do jednostki wewnętrznej. Tam zostaje rozprężony, aby móc ponownie pobierać ciepło z powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu. W miarę potrzeby i możliwości, poszczególny system może również podgrzewać powietrze, regulować poziom wilgotności i filtrować zanieczyszczenia.

Rodzaje klimatyzacji – które wybrać?

Istnieje wiele rodzajów klimatyzacji, które podzielić można ze względu na kilka kryteriów. Poszczególne z nich mogą się różnić pod względem technologii i konstrukcji, lecz ogólnie działają na podobnych zasadach. Najpopularniejszy jest podział ze względu na ilość zastosowanych jednostek urządzenia, w którym wyróżniamy:

  • monoblok – to urządzenie składające się z pojedynczej jednostki. Pod względem zasady działania, klimatyzator monoblokowy praktycznie nie różni się od klimatyzacji pozostałych typów – jedyną różnicą jest sposób odprowadzania gorącego powietrza, które – w zależności od modelu urządzenia i możliwości technicznych w danym budynku – może być odprowadzane za pomocą odpowiedniego przewodu; umieszczonego w otworze okiennym lub poprzez bezpośrednie podłączenie do kanału wentylacyjnego.
  • klimatyzatorr typu split – to najpopularniejsze z urządzeń klimatyzacyjnych dostępnych na krajowym rynku. Składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, które połączone są ze sobą linią chłodniczą, zwana również linią freonową. Linia chłodnicza to para miedzianych rur umieszczonych w izolacji, które umożliwiają swobodny przepływ czynnika chłodniczego. Dodatkowo, obydwa urządzenia połączone są instalacją elektryczną, która odpowiada za prawidłową komunikację pomiędzy jednostkami. Wśród klimatyzatorów tego rodzaju znajdują się m.in. klimatyzatory ścienne, sufitowe, kasetowe, podłogowe, kanałowe;
  • klimatyzator typu multisplit – w przeciwieństwie do tradycyjnych splitów, tego typu klimatyzatory pozwalają na podłączenie wielu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej i stosowane są głównie w budynkach o dużej powierzchni.

Wybór odpowiedniego rodzaju klimatyzacji zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, możliwości techniczne, preferencje estetyczne, dostępny budżet. W celu wyboru najlepszego rozwiązania, warto skorzystać z fachowego doradztwa. 

W BS Klima świadczymy profesjonalną i kompleksową pomoc. Dysponujemy nie tylko obszerną wiedzą, bogatym doświadczeniem oraz wysokiej jakości sprzętem, ale także wykonujemy swoją pracę z pasją i zaangażowaniem, dzięki czemu otrzymując od Klienta podstawowe informacje na temat możliwości i oczekiwań, jesteśmy w stanie dopasować najlepsze możliwe rozwiązanie.

Montaż klimatyzacji – na co zwrócić uwagę?

Efektywne i sprawne korzystanie z możliwości, jakie oferują klimatyzatory, możliwe będzie tylko po właściwym montażu tych urządzeń. Dlatego warto powierzyć to zadanie firmie BS Klima – liderowi na rynku branży klimatyzacyjnej. Ponadto należy zwrócić uwagę na kilka elementów.

Wybór odpowiedniego miejsca na montaż

Wybór odpowiedniego miejsca na montaż klimatyzacji jest kluczowy dla jej wydajności i komfortu użytkowania. Należy upewnić się, że wybrane miejsce jest odpowiednio wentylowane i nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy unikać umieszczania klimatyzatora w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kuchenka czy lampa, ponieważ może to wpływać na efektywność działania urządzenia.

Dobór właściwej mocy

Przed zakupem klimatyzacji należy dokładnie określić moc chłodniczą, która będzie odpowiednia dla pomieszczenia. W przypadku zbyt małej mocy, klimatyzator może nie być w stanie skutecznie ochłodzić powietrza, natomiast zbyt duża moc może prowadzić do nadmiernego zużywania energii. Całość inwestycji należy więc bardzo dokładnie zaplanować, by klimatyzacja była w pełni wydajna i prawidłowo spełniała swoje funkcje.

Dopasowanie najlepszego urządzenia

Prócz mocy, istotne są pozostałe parametry, a więc i wybór całego urządzenia – szczególnie jego rodzaju, dopasowanego do możliwości i potrzeb budynku. Niekiedy bowiem, ze względów technicznych, nie będzie możliwy montaż chociażby klimatyzatora kasetowego lub podłogowego, ale istnieje tak wiele możliwych opcji, iż z pewnością każdy otrzyma rozwiązanie, które będzie dla niego optymalne.

 

Klimatyzacja Rzeszów

 

Inne urządzenia chłodzące – jakie są i kiedy warto je montować?

Prócz klimatyzatorów, dostępne są też inne rozwiązania, które pozwalają uzyskać i utrzymać pożądaną, niższą od otoczenia temperaturę. Znajdują one zastosowanie zarówno w przestrzeni prywatnej – w domach i mieszkaniach, firmach i przedsiębiorstwach różnych branży, a także w obiektach użyteczności publicznej. Są to m.in. wentylatory i cyrkulatory powietrza, agregaty skraplające i sprężarki, chłodnice powietrza i skraplacze, jak również cała automatyka i armatura chłodnicza. To urządzenia zróżnicowane pod względem poszczególnych parametrów – rozmiarów, przeznaczenia, stopnia zaawansowania czy funkcjonalności. Ponadto wyróżniają się one estetycznym i designerskim wyglądem, dzięki czemu sprawdzą się także w tych branżach, które prócz praktycznego zastosowania urządzeń jednocześnie oczekują rozwiązać stylowych. Wszystkie te produkty łączy doskonała jakość, oszczędność energii oraz niezawodność, zaś wybór odpowiednich jest gwarancją maksymalnej satysfakcji z ich użytkowania.

Montaż klimatyzacji i innych urządzeń chłodzących może znacznie poprawić komfort w upalne dni. Przed podjęciem decyzji o ich zakupie i montażu, warto zastanowić się nad rodzajem urządzenia, doborem odpowiedniej mocy, a przede wszystkim znalezieniu sprawdzonego doradcy i wykonawcy. W tej kwestii służymy pomocą, oferując rozwiązania, dzięki którym wysokie temperatury nie będą już problemem.

Porozmawiaj i umów się
na spotkanie z naszym ekspertem.

Nasz ekspert jest do Twojej dyspozycji! Stworzymy audyt instalacji wraz z projektem i przygotujemy bezpłatną wycenę.

Zadzwoń

Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem:

Cooper & Hunter
Fujitsu
Kaisai
Gree